Waporyzacja i waporyzatory – jak to \”jeść\”?

Stosunkowo nowym sposobem przyjmowania ziół, który jest o kilka zdrowszy od palenia, jest waporyzacja. Ta nowoczesna forma inhalowania bije rekordy popularności na świecie, priorytetowo w Stanach Zjednoczonych, Anglii oraz Holandii. Powoli moda na waporyzację zaczyna docierać także do Polski, o czym może świadczyć coraz większy wybór waporyzatorów dostępnych na rynku. Czym jest waporyzacja, dlaczego jest lepsza od palenia i jakich błędów unikać podczas przyjmowania ziół w ten metodę? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Zainteresowanie waporyzacją wzrasta nie tylko ze względów zdrowotnych. Ta forma inhalowania jest również o wiele bardziej dyskretna od palenia – wytwarzana para ma mniej intensywny zapach od dymu, a dzięki temu, że jest delikatna i błyskawicznie znika w powietrzu, pozwala na zachowanie pełnej dyskrecji.

NA CZYM Z dokładnością POLEGA WAPORYZACJA?

Waporyzacja to innowacyjna forma korzystania z ziół, ciesząca się coraz większą popularnością w wielu państwach na świecie. Może o tym świadczyć, chociażby rosnące zainteresowanie tą formą inhalowania w Usa, gdzie powoli staje się główną formą przyswajania zdrowotnych właściwości ziół. Z jednej strony popularność waporyzacji ma możliwość wydawać się fenomenem, z drugiej strony natomiast nie powinna dziwić, gdyż badania dowodzą, że ten metodę inhalacji jest nie tylko o kilka przyjemniejszy, niemniej jednak też i znacznie korzystniejszy dla organizmu niż palenie.

W omawianym znaczeniu waporyzacja polega na podgrzaniu ziół do konkretnej temperatury, co pozwala na odparowanie z nich substancji aktywnych i przygotowanie inhalacji z wykorzystaniem otrzymanej pary. Takie rozwiązanie powoduje, że jesteśmy w stanie przyswoić identyczne związki jak w sytuacji palenia, natomiast bez konieczności dostarczania organizmowi szkodliwego dymu.

DLACZEGO WAPORYZACJA JEST LEPSZA OD PALENIA?

Konopie czy inne zioła same w sobie nie są szkodliwe, natomiast ich spalanie już może być. Dla naszych płuc żaden rodzaj dymu nie pozostaje obojętny, a regularna ekspozycja na jego działanie ma możliwość prowadzić do powstania dokuczliwych objawów ze strony układu oddechowego (kaszel, zalegająca w płucach flegma, uczucie ucisku w klatce piersiowej). Paląc rośliny, wraz z substancjami aktywnymi wdychamy także szereg innych toksycznych związków. Dlatego palenie ziół nie jest zdrowe, w odróżnieniu od waporyzacji, w trakcie której wdychamy neutralną i delikatną dla dróg oddechowych parę.

Przy tym, waporyzacja, w odróżnieniu od palenia, nie stwarza ciągłej zadyszki, dlatego pozwala na uprawianie sportu. Jeżeli zatem regularnie trenujesz i jednocześnie chcesz cieszyć się dobroczynnym działaniem ziół, to waporyzacja może okazać się dla Ciebie perfekcyjnym wyjściem, za które niewątpliwie podziękuje Twój organizm.
Konopie w formie wziewnej rozszerzają oskrzela w odróżnieniu od tytoniu, dlatego są stosowane poprzez mężczyźni i kobiety cierpiące na astmę. Legalne zioło konopi siewnej tj. Trompetol AQ/XQ jest w większości sytuacji wybieranym ,wkładem” do waporyzatorów.

Podsumowując, przestawienie się z palenia na waporyzację pozwala:

  • pozbycie się uciążliwych symptomów ze strony układu oddechowego,

  • odcięcie dopływu szkodliwych toksyn do organizmu,

  • ogólną poprawę kondycji zdrowotnej.

Jak używać waporyzatora?

Ażeby móc skorzystać z bezpiecznej inhalacji, konieczne jest kupienie waporyzatora. Jest to specjalne urządzenie odpowiedzialne za podgrzewanie suszu do określonej temperatury, dzięki czemu umożliwia wdychanie nasyconej składnikami aktywnymi pary. Przyrządy te są dostępne na rynku w wielu rodzajach , a dodatkowo rozmiarach – od miniaturowych waporyzatorów, poprzez niewielkie modele przenośne przypominające swoim wyglądem e-papierosy, aż po masywne urządzenia stacjonarne, wymagające podłączenia do prądu.

W zależności od rodzaju waporyzatora para ma możliwość być dostarczana na różne sposoby – w przypadku niektórych modeli możliwe jest jej wdychanie bezpośrednio z ustnika, ale może się to odbywać także za pomocą silikonowego węża lub napełnionego parą balonu. Ze względu na działanie wysokich temperatur w trakcie waporyzacji urządzenie do inhalowania powinno być zrobione z trwałych i odpornych na ciepło surowców – w przeciwnym razie korzystanie z niego może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Czym kierować się przy wyborze waporyzatora?

Przed zakupem urządzenia do waporyzacji, warto sobie odpowiedzieć na priorytetowe pytanie: gdzie głównie planujemy skorzystać z tej formy inhalowania? O ile przede wszystkim w lokalu, wówczas warto przeanalizować zakup modelu stacjonarnego, czyli wymagającego stałego dostępu do źródła zasilania. W przypadku, gdy cenisz sobie mobilność i chcesz skorzystać z waporyzatora nie tylko w domowym zaciszu, wtedy dobrym wyjściem może być urządzenie przenośne, zasilane akumulatorami wielokrotnego ładowania. Tego rodzaju modele przeważnie odznaczają się kompaktowym wymiarem, zatem bez trudu zmieszczą się w torebce czy kieszeni spodni.

Jakich błędów unikać podczas waporyzacji?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych poprzez osoby, które stawiają pierwsze kroki w dziedzinie waporyzacji, jest wykorzystywanie z niskiej jakości waporyzatorów. Winę w tej mierze częściowo ponoszą nieuczciwi sprzedawcy, przekonujący, że plastikowe urządzenie wykonane poprzez anonimowego producenta, dostępne w cenie niecałych stu złotych, będzie dobrym wyborem. Dając się naciągnąć na tego typu zakup, nie tylko zmarnujesz pieniądze, ale także zniechęcisz się do tej formy inhalowania. Warto mieć świadomość, że najtańsze modele waporyzatorów w większości przypalają susz, a to z kolei wiąże się ze wdychaniem szkodliwego dymu, niemającego nic wspólnego z rentownym wpływem na zdrowie.

Innym częstym niedopatrzeniem jest niewłaściwe przygotowanie suszu do inhalacji. Wielu ludzi jest przekonanych, że waporyzacja wiąże się z takimi zasadami jak palenie, tymczasem jest to poważny błąd. By ta forma inhalowania była efektywna, susz trzeba zmielić. Istotne jest prawidłowe nabicie komory waporyzatora – niektóre rodzaje urządzeń wymagają mocnego ubicia mieszanki, z kolei inne zupełnie na odwrót – wystarczy do nich wsypać odrobinę suszu.

Podsumowanie

Waporyzacja to zdecydowanie lepszy wybór niż tradycyjne palenie – jest przyjemniej, ekonomiczniej i przy tym o wiele zdrowiej dla organizmu. Aby mieć jednak zapewnienie, że ta forma inhalacji nie wyrządzi nam szkody, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór waporyzatora, a następnie na sposób obchodzenia się z nim. Prawidłowo eksploatowane urządzenie na pewno dostarczy nam nie tylko lepszych wrażeń z waporyzacji, ale też będzie nam dłużej służyć.

Dodaj komentarz